Memur Rehberi http://www.memurrehberi.com Memurlar, Memur, Memur Alımları, KPSS Wed, 26 Nov 2014 22:50:41 +0000 tr-TR hourly 1 http://wordpress.org/?v=4.0.1 Yurtdışından gümrüksüz alışveriş ve Ebay http://www.memurrehberi.com/yurtdisindan-gumruksuz-alisveris-ve-ebay/ http://www.memurrehberi.com/yurtdisindan-gumruksuz-alisveris-ve-ebay/#comments Wed, 26 Nov 2014 22:50:41 +0000 http://www.memurrehberi.com/?p=2612 Ebay’dan alışveriş yapanları hepiniz duymuşsunuzdur. Bilmem neyin nesini acayip ucuza Ebay’dan almışlardır. Merak ederiz ama nedense bir türlü cesaret edip girmemişizdir. Tabi bu korkumuzda ülkemiz gümrük denetiminin aşırı vergilendirme efsanelerinin de payı yok değil.  Yok falanca malzemenin vergisi kendisine ödediğim paradan çok çıktı onun için gümrükte bıraktım gibi rivayetler. Bizi ürkütmüş ve uzak tutmuştur. Oysa ki kanunlara uygun alışveriş yaparak çok kazançlı çıkabiliriz.

Bu konudaki yasal durum;  kıymeti 1500 Euro’yu geçmemek şartıyla, posta veya hızlı kargo yoluyla gelen eşyalardan değeri 150 Euro’nun üzerinde olanlardan vergi alınacak. Bu ürünler AB ülkelerinden gelirse alınacak vergi oranı yüzde 18, diğer ülkelerden gelirse yüzde 20 olacak şeklindedir. Bu demektirdir ki yurtdışından 150 Euro’ya kadar gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilirsiniz.

Yurtdışından alışverişte diğer önemli konuda kargo ücretlerinin çok yüksek olmasıdır. Bunda da yanlışlık var çünkü çoğu firma veya şahıs ücretsiz kargo ile ürün gönderiyor. Ücretsiz kargonun tek mahsuru biraz bekleyecek olmanız. Ama çoğu ihtiyacımız ne kadar acil ki?

Hadi şimdi hemen Ebay‘a kayıt olup alışverişe başlayalım.

Register’a tıklayınız.

Karşınıza çıkan formu aşağıdaki şekilde doldurunuz.

First Name: Adınız

Last Name: Soyadınız

Street Adress: Adresiniz

City: Şehriniz.

State/Province ve Postal code u girmeden önce “Country or Region” kısmından see all countries seçin. Turkey’ i bulup change country or region a basın. State/province ile postal code kısmını doldurun

State/Province: Merkez/İlçenizi yazın

Postal Code: Posta kodunuzu girin.

Primary telephone number: Size en kolay ulaşılabilecek telefon numaranızı yazın.

(+90212 şeklinde değil  90212 olarak yazınız.)

Email Adress: Mail adresinizi giriniz

Re-enter email adress: Mail adresinizi tekrar giriniz.

Create your ebay user id: Ebay kullanıcı adınızı belirleyin sonra yandaki butona basarak uygun olup olmadığını denetleyin. This user id avaliable yazısı çıktıysa sorun yok.

Create your password: Ebay şifrenizi belirleyin

Re-enter your password: Şifreyi tekrar girin.

Pick a secret question: Güvenlik sorunuzu seçin

Your secret answer: Güvenlik sorunuzun cevabı.

Date of birth: Doğum tarihinizi Ay/Gün/Yıl olarak giriniz.

Sonra alttaki I agree that yazan kutucuğu işaretleyip register a basınız.

Credit or debit card number: Kredi kartı numaranız

Expiration date: Kartınızın son kullanım tarihi

Card identification number: Kartınızın arkasındaki 3 haneli güvenlik kodu.

Bu kısımlarda tamamlandıktan sonra emailinize girip ebay den gelen maili bulun sonra o maildeki activate now butonuna tıklayın.

Evet artık ebay üyeliği de tamamlandı

Şimdi ebay.com a girip sign in tıklayıp siteye login olun.

]]>
http://www.memurrehberi.com/yurtdisindan-gumruksuz-alisveris-ve-ebay/feed/ 0
Neden Yurtdışında Yüksek Lisans? http://www.memurrehberi.com/neden-yurtdisinda-yuksek-lisans/ http://www.memurrehberi.com/neden-yurtdisinda-yuksek-lisans/#comments Wed, 26 Nov 2014 17:46:40 +0000 http://www.memurrehberi.com/?p=2609 Yüksek Lisans Eğitimi her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Yurtdışında Yüksek Lisans yapmak ise personel temininde tercih nedeni olmaktadır. Yüksek Lisans eğitimi için eğitim kurumlarınca Yurtiçi ve yurtdışı fırsatlar öğrencilere sunulmaktadır. Türk öğrenciler tarafından tercih edilen ülkelerin başında Amerikan ve İngiliz eğitim kurumları öğrencilere çeşitli fırsatlar sunmaktadır.

Yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyenlerin onlarca ülke ve yüzlerce üniversite seçenekleri bulunmaktadır. Burada doğru bir tercih yapmak gerekirken bazı şartların da karşılıklı olarak uyması gerekmektedir. Öğrencinin lisans sonrası eğitim ve iş hayatı ile örtüşmesi gereken bir alanda yüksek lisans yapması çok önemlidir. Bu arada yüksek lisans eğitimin yanında gitmek istenilen ülke ve üniversite şartları, iklim, ulaşım, konaklama, okulun eğitim kalitesi ve saygınlığı göz önünde bulundurulmalıdır. YÖK denkliği, bölüm olanakları, okulun altyapısı, öğretim görevlileri bilgisi, eğitim süresi, burs olanakları, asistanlık imkanları gibi diğer önemli hususlar da oldukça önemlidir.

Ne zaman başvuru yapılmalıdır?
Araştırmalarınızı yaptıktan sonra 12-18 ay önceden başvurularınızı yapmalısınız. Bu konuda sizlere özel eğitim danışmanlık şirketleri ve eğitim fuarları da yardımcı olacak ve mentorluk edecektir.

Gerekli belgeler nelerdir?
Gerekli evraklar farklılık gösterebilirken genel olarak şu şekildedir:
Açık ve net yazılmış kişisel bilgileriniz, irtibat bilgileriniz, Transkript, yabancı dil sınav sonuçlarınız, hakkınızda yazılmış akademik referans mektupları, belli konularda kompozisyonlar, sosyal aktivite üyelikleriniz, gönüllü çalışmalarınız hakkında bilgiler, iş deneyimleriniz veya araştırma yaptığınız konular vb. türde bilgiler istenmektedir.

Yüksek lisans için kabul edildikten sonra ödemeniz gereken ücretler ve ön ödeme ücretlerini ayarlamanız gerekir. Konaklama imkanları araştırılır ve genelde okullar size bu konuda yardımcı olabilirler. Aile yanı misafirliği veya 2 kişilik yurt konseptlerinde kalarak belli bir ücret ödersiniz.

Kabul aldığınız halde gitmeyi düşünmediğiniz durumlar veya okullar için mutlaka yetkililer ile görüşün, nedenini öğrenmeniz lehinize olacaktır.

]]>
http://www.memurrehberi.com/neden-yurtdisinda-yuksek-lisans/feed/ 0
Kıbrıs Öğretmenevleri http://www.memurrehberi.com/kibris-ogretmenevleri/ http://www.memurrehberi.com/kibris-ogretmenevleri/#comments Tue, 25 Nov 2014 21:06:32 +0000 http://www.memurrehberi.com/?p=2606 Öğretmenevleri hemen hemen her yerde bulunan, çoğu yerde otel yerine de kullanılan uygun fiyatlı kurumlar olarak öne çıkmaktadır. Genellikle öğretmenler için ücretsiz olarak hizmet veren, lojman görevi gören öğretmenevleri yaz mevsiminin gelmesiyle diğer müşteriler tarafından da yoğun talep görürler. Ekonomik olmaları nedeniyle tercih edilirler. Uygun fiyatlı olduğu için konforsuz olabileceği aklınıza gelebilir. Fakat öğretmenevleri genel olarak hem uygun fiyatlı hem de konforlu kurumlardır. Bir otelde aradığınız ne varsa öğretmenevlerinde bulabilirsiniz.

Kıbrıs’a gittiğinizde siz de öğretmen evinde kalmak isteyebilirsiniz. Tabi bir de öğretmenseniz bu sizin en doğal hakkınız. Fakat Lefkoşa’ya gidecekseniz size kötü bir haberimiz var. Lefkoşa’da öğretmenevi yok! Ama üzülmeyin. Kıbrıs’ın başlıca öğretmenevi olan Girne Öğretmenevi’ne gidebilirsiniz.

Girne Öğretmenevi Girne’nin merkezinde, 4’ü suit, 12’si bungolov olmak üzere toplam 48 odaya ve 112 yatak kapasitesine sahip bir öğretmenevi. Ayrıca odalarda bulunan televizyon, mini bar, balkon, klima, 24 saat sıcak su hizmeti ve kablosuz internet (wireless) sayesinde diğer otelleri aratmayacak derecede konforlu bir otel niteliğinde. Bunların yanında kapalı ve açık restoranı, barları ve yarı olimpik yüzme havuzu mevcut. Daha ne istiyorsunuz ki? Uygun fiyatları, canlı müzikleri ve lezzetli yemekleri ile Girne Öğretmenevi tüm turistlerin kalmak isteyeceği bir mekan. Sadece turistlerin değil yerlilerin de gelip kalmak isteyecekleri ve çoğunun kaldıkları mekan.

Akdeniz’in muhteşem güzelliği ile sizlere muhteşem bir tatil deneyimi sunacağına emin olabilirsiniz. Girne’ye nasıl giderim derseniz hemen söyleyelim. Eğer Kıbrıs’a uçakla geldi iseniz Girne Öğretmenevi Ercan Havalimanı’na 44 km uzaklığında. Buradan ister taksiyle, ister araç kiralayarak,  isterseniz de KIBHAS servis otobüsleriyle öğretmenevine gidebilirsiniz. Eğer deniz yoluyla geldi iseniz de Girne Turizm Limanı’na en yakın otellerden biri olan Girne Öğretmenevi limana sadece 15 dakikalık yürüme mesafesinde.

]]>
http://www.memurrehberi.com/kibris-ogretmenevleri/feed/ 0
Yurtkur öğrenim ve katkı kredisi borç ertelemesi http://www.memurrehberi.com/yurtkur-ogrenim-ve-katki-kredisi-borc-ertelemesi/ http://www.memurrehberi.com/yurtkur-ogrenim-ve-katki-kredisi-borc-ertelemesi/#comments Mon, 24 Nov 2014 22:07:29 +0000 http://www.memurrehberi.com/?p=2597 Üniversite hayatı boyunca ihtiyaçtan ve giderlerinden dolayı milyonlarca öğrenci öğrenim ve katkı kredisi alıyor. Okul bittikten iki yıl sonra bu borçlanmaların geri ödenmesi gerekiyor. Peki, ama ödeyecek gücümüz yoksa ne yapmalıyız? Size bu yazımızda öğrenim ve katkı kredisi borçlarını hangi yöntemlerle erteletebileceğinizi açıklıyoruz. Bu borçlarınızdan bir an önce kurtulmanızı diliyoruz.

Aşağıda öğrenim ve katkı kredisini erteletmenin üç pratik yolunu göreceksiniz.

1-İŞSİZ DURUMDA OLMAK NEDENİ İLE ERTELEME

Öğrenim veya katkı kredisi borcu olan şahsın kuruma müracaatı sırasında; Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)veya başka sosyal güvenlik konumundaki kuruluşlarla hiçbir bağının olmaması durumunda şahıs bu ertelemeden yararlanır.  İlgilinin isteği ve başvurusu ile borcunu ödemesi kredi alma süresinin bitiminden itibaren endeks uygulanmak şartı ile ve birer yıllık sürelerle Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından uzatılabilmektedir.

Bu doğrultuda müracaat tarihinde, Emekli Sandığı, SSK ve Bağkur da kaydı olmayanlardan, borç ödemesi henüz başlamayanlar ve borçlarını hiç aksatmadan ödeyenlerin borçları ertelenebilecektir.

2-ASKERLİK YAPIYOR DURUMUNDA OLMAK NEDENİ İLE ERTELEME

Borç ödeme tarihinde borçlular askerlik görevini yapıyorsa; borcu henüz başlamayan veya borcunu düzenli verenler için askere başlangıç ve muhtemel bitiş tarihini gösteren bir dilekçe ile Kredi ve Yurtlar Kurumuna bildirmeleri halinde ödemeleri tefe uygulanmadan ertelenebilmektedir.

3-YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA NEDENİYLE ERTELEME

Lisans öğrenimi görmüş öğrencilerin lisans öğrenimi döneminin bitiminden sonra öğrenimine ara vermeden yüksek lisans ve master öğrenimine devam edenler, borçlarını yüksek lisans öğreniminin bitiminden,

Lisans ve /veya master öğrenimini takiben, öğrenimine hiç ara vermeden doktoraya devam eden öğrenciler, borçlarını doktora öğreniminin normal şartlardaki öğrenim süresinin bitiminden hemen sonra 2 yıl sonraki aydan başlamak üzere,

Borçlu öğrencinin yüksek lisans /master veya doktora öğrenimine başladığı tarihi belirten evrağı bir dilekçe eki ile birlikte Kredi ve Yurtlar Kurumuna göndermesi aracılığıyla borcu TEFE uygulanmak üzere tekrardan belirlenerek erteleme işlemi yapılacaktır. Erteleme kesinlikle 351 sayılı kurum kuruluş kanununun 16.maddesine aykırı olamamaktadır. Yüksek Lisans ve Doktora nedeniyle borç erteleme yapılabilmek için öğrencinin borcunu ödemeye başlamamış olması gerekir.

]]>
http://www.memurrehberi.com/yurtkur-ogrenim-ve-katki-kredisi-borc-ertelemesi/feed/ 0
2023’e OBEZ Olarak girmeyelim http://www.memurrehberi.com/2023e-obez-olarak-girmeyelim/ http://www.memurrehberi.com/2023e-obez-olarak-girmeyelim/#comments Mon, 24 Nov 2014 10:11:14 +0000 http://www.memurrehberi.com/?p=2593 Demokrat Eğitimciler Sendikası İstanbul İl Başkanı Selçuk TÜTAK, 13-16 Kasım 2014 tarihinde Antalya’da gerçekleştirilen sempozyumda tespitlerini, obezite tehdidine yönelik yapılması gereken çalışmaları ve alınması gereken önlemleri basın yoluyla kamuoyunun bilgisine sunuldu. 

OBEZİTE TEHLİKESİ TÜRKİYE’nin KAPISINA DAYANDI

Daha önceleri Avrupa ve Amerika ülkeleri ile anılan obezite tehlikesi son yıllarda ülkemizde de tehdit oluşturmaya başladı. Dünya genelinde yaygınlaşmaya başlayan ve tehdit oluşturan obezite sorununun ne yazık ki bir ilacı bulunmuyor. Obez olduktan sonraki tedavi aşamalarının çok zorlayıcı ve sıkıntılı bir süreç olduğu, getirdiği maddi yük, psikolojik boyutu ile toplumsal baskı ve dışlanma riskinin etkileri düşünüldüğünde bu hastalığın oluşmadan önce tedbirlerini alıp engellemeye çalışmak daha isabetli olacaktır. Teknoloji ile birlikte kas gücü kullanımı minimum seviyeye indi. Bu pasifize durum giderek de artmaktadır. Her yaş aralığında obeziteyle karşılaşılabileceğini söyleyen Tütak, obezitenin önlenebilir bir halk sağlığı sorunu olduğunu, bu nedenle sağlığın korunması için obezitenin önlenmesi temel amaç olmalıdır dedi. Eğer temel amaçlar arasına girmeyip, yeterince önemsenmezse 2023 yılında ülkedeki obez sayısı artarak devam edecek ve bu sorun için ülke bütçesi yetersiz kalacaktır.

OKULLAR MERCEK ALTINA ALINMALI, KANTİNLER KAPATILMALIDIR

Çocuklara ulaşmanın en kolay yolu okullar aracılığı ile olmaktadır. Çocuk ve ergen obezite sorununun önlenmesinde bu kurumların 1. derecede hedef kitle olarak seçilmesi en uygun örneklem olacaktır. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazanılması bu kurumlarımızda verilmesi gerekli eğitimlerle mümkün olacaktır. Bir taraftan eğitimler verilirken diğer taraftan kantinlerin sağlıksız besinleri tezgâhlarında sergileyip satışa sunmaları engellenmelidir. Engellenemiyorsa kapatılmalı yerine yemekhaneler açılmalıdır. Ülkemizde neredeyse rant haline gelen okul kantinleri denetimden uzak, sağlıksız besin satılan, ileride hastalıklara davetiye çıkaracak olan bir yapıdadır. Okullar ve Milli Eğitim Müdürlükleri bu kantinlerden gelen kira yardımından dolayı sessiz kalmakta, çocuklarımızın sağlığının bozulmasına seyirci kalabilmektedirler.

OBEZİTE İLE MÜCADELE ETMEK VE ENGELLEMEK İÇİN:

 • Beden eğitimi yüksek okullarında obezite ile mücadele etmek ve bu konuda donanımlı eğitmenler yetiştirmek için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Obezite ile mücadele programı müfredata dahil edilmelidir.
 • Sabah sporu bilinci, öğrenci ve velilere kazandırılmalıdır.
 • Kamu kurum ve kuruluşları arasında disipliner yapı oluşturulmalı, iletişimleri koordineli olmalıdır.
 • Hükümet tarafından politikalar üretilmeli, eylem planı oluşturulmalıdır.
 • Okul kantinlerinin denetimi arttırılmalı. Sağlıksız besinler yasaklanmalıdır. Yasaklanamıyorsa tamamen kapatılıp yemekhaneler açılmalıdır.
 • Fast food reklamlarına engel oluşturacak yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Sağlıksız beslenmeyi özendirici ve teşvik edici reklamların yayınına izin verilmemelidir.
 • Sinema girişlerinde cips, kola ve mısır satışları yasaklanmalıdır.
 • Bisiklet yolları belediyelerce imar planına dahil edilmelidir.
 • Bisiklet kullanımı yaygınlaştırılmalı ve özendirilmelidir. Trafikte olası kazaları önlemek amacıyla gerekli tedbirler alınmalıdır.
 • Okullarda yüzme havuzu yapımı projeleri hayata geçirilerek her okula bir yüzme havuzu kazandırılmalıdır.
 • Her okulun yemekhanesi olmalıdır. MEB bu konuyu ciddiye alıp gerekli çalışmaları hemen başlatmalıdır.
 • Okullarda öğrencilerin dakikalarca törende bekletilmesi yerine sabah sporu ve hareketleri yaptırılmalıdır.
 • Çocuklarımıza su tüketimi bilinci kazandırmalıyız. Sınıfta ders esnasında su içilebileceği konusunda öğretmen ve idarecilere gerekli açıklamalar yapılmalıdır.(Öğrencilerden, öğretmen ve idarecilerin sınıfta su içmeyi yasakladığı ile ilgili şikayetler üzerine bu madde konulmuştur.)
 • Çocuklarda uyku süresi 8 saatten az olmamalıdır. Yatmadan önce besin değeri yüksek gıdalar tüketilmemelidir.
 • Günlük enerji alımı kontrol altına alınmalıdır.
 • Şeker üretimi için alternatif yollar kullanılmamalı, üretim şeker pancarından doğal yollarla yapılmalıdır.
 • Bebek mamaları mecburi kalmadıkça kullanılmamalıdır. Anne sütü tercih edilmelidir.
 • Çocuklar ekran başından uzaklaştırılmalı, tv izlerken besin alınmamalıdır.
 • Çocuklar enerji harcayabileceği oyun alanlarına yönlendirilmeli, ebeveynler bu konuda üstüne düşen sorumlulukları yerine getirmelidir.
 • Anne ve babalar kahvaltı kültürü ile çocuklarını büyütmelidir. Ailece yapılan bir kahvaltı çocuk için en büyük teşviktir.
 • Halka açık spor alanlarının sayısı arttırılmalı, bu alanlarda olası sakatlıkları önlemek amacıyla spor aletlerini kullanım klavuzu görülebilir bir yere asılmalıdır.
 • Yemek porsiyonları küçültülmeli, hızlı yemek yerine yavaş yavaş yemek yemeliyiz.
 • Spor kulüplerine katılıma teşvik edilmeli, bu konuda kamu spotları oluşturulmalıdır.
 • Her mahalleye bir spor salonu sloganı ile belediyeler harekete geçirilmelidir.
 • Halk eğitim merkezleri, toplum ve aile sağlığı kuruluşları, belediyeler vs. obezite ile ilgili bilgilendirici-eğitici konferanslar , kurslar, seminerler düzenleyerek bu mücadelede etkin rol almalıdırlar.
 • Aile hekimlikleri sanal işlevini bırakmalı realde ailelere bire bir danışmanlık görevini yerine getirmelidir.
 • Çocuklara uygulanacak diyetler kısıtlayıcı, uygulanabilirliği düşük, zorlayıcı olmamalı uygulanabilir ve eğlenceli olmalıdır.
 • Okullara sağlıklı beslenme dersleri konmalıdır.
 • Günlük yağ ve karbonhidrat tüketimi ebeveynlerce takip edilmeli, kontrol edilmelidir.
 • Kilo vermek için cerrahi yöntemler en son çare olarak tercih edilmelidir. Bütün yollar denenmedikçe cerrahi yöntemlere başvurulmamalıdır. Cerrahlar da bu konuda işin ticari boyutunu değil insani ve vicdani boyutunu düşünerek adım atmalıdır.
 • Un ve un mamülleri gerektiğinden fazla tüketilmemelidir.
 • Yemeklerden önce en az 1 bardak su tüketilmelidir.
 • Her zaman oturarak yemek yemeli, ayakta yemek kültüründen vazgeçilmelidir.
 • Yağ oranı yüksek besinler, fast food tarzı yiyecekler evde bulundurulmamalıdır.
 • Besinler çocuklarda ödül ve ceza olarak bir araç konumunda kullanılmamalıdır.
 • Doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle herhangi bir bitkisel ilaç kullanılmamalıdır.
 • Piyasada satılan bitkisel ürünlerin satışı ve kontrolü sıklaştırılmalı denetimleri sağlanmalıdır.
 • Obeziteyi ve obezlerdeki süreci değerlendirmek ve izlemek için gerekli istatistiki tabana sahip, kurumlar arası veri alanı oluşturulmalıdır.
 • Meyve ve sebze tüketimi alışkanlığı kazandırılmalıdır.
 • Okul servisleri yerine yürüme ve bisiklet kullanımı tercih edilmelidir.
 • Spor merkezlerinde diyetisyen çalıştırma zorunluluğu getirilmelidir.
 • Rehber öğretmen yetiştiren öğretmen programlarının müfredatlarına obezite ile ilgili dersler konularak bu programlardan mezun olacak olan rehber öğretmenlerinin etkinliği arttırılmalıdır.
 • Fiziksel aktivite için günlük programlar ve dağ yürüyüşleri düzenlenmelidir.
 • Günlük öğünler arttırılmalı fakat porsiyonlar küçültülmelidir. Yani sık sık yemek fakat az yemek…

Son olarak Meşhur ibn-i Sina’nın dediği gibi ‘ilm-i tıbbı iki satırla topluyorum. Sözün güzelliği kısalığındadır. Yediğin vakit az ye. Yedikten sonra dört beş saat kadar daha yeme. Şifa hazımdadır. Yani, kolayca hazmedeceğin miktarı ye, nefse ve mideye en ağır ve yorucu hal, taam taam üstüne yemektir.’

]]>
http://www.memurrehberi.com/2023e-obez-olarak-girmeyelim/feed/ 0
KCK: Türk ordusu ve polisi Kürdistan’dan çekilsin! http://www.memurrehberi.com/kck-turk-ordusu-ve-polisi-kurdistandan-cekilsin/ http://www.memurrehberi.com/kck-turk-ordusu-ve-polisi-kurdistandan-cekilsin/#comments Mon, 24 Nov 2014 09:51:47 +0000 http://www.memurrehberi.com/?p=2590 Silah bırakma konusunda anlaşıldı, APO 2015 Nevruzunda silah bırakma açıklaması yapabilir. Şeklindeki haberlere KCK’dan net açıklama Sabri Ok tarafından yapıldı. AKP’nin seçim öncesi sanki bunları yaptırabilirmiş gibi bir hava oluşturmaya çalışarak, böylece seçim ortamını etkilemeye çalıştığını belirtti. Ayrıca PKK hiçbir biçimde silah bırakmaz. Türk ordusu ve polisinin Kürdistan’dan çekilsin.

 

KCK yöneticilerinden Sabri Ok, gündemlerinde silah bırakmanın olmadığını belirtti. Ok, “Gündemimizde böyle bir şey yok zaten. Bunlar hareketimizin yönetiminin bilgisi dahilinde ancak olabilecek şeylerdir. Kaldı ki biz daha önce de söyledik, Kürt sorununun çözümü konusunda ciddi adım atılmadan, önder Apo özgürleşip bizzat gerillayla görüşmeden bu tür şeyler tartışılamaz. Gerilla hiçbir biçimde silah bırakmaz. Hareketimizin gündeminde silahsızlandırma ve silahlı güçlerimizin bir yerlere çekilmesi gibi bir şey kesinlikle yoktur.” dedi.

“SİLAHSIZLANMAYI KONUŞMAK KÜRTLERİN İRADESİNE SAYGISIZLIK”

PKK’ya yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı’na açıklamalarda bulunan KCKyöneticilerinden Sabri Ok, PKK’nın ortaya çıkış gerekçesinin ortada durduğu bir sırada silahsızlanmanın da geri çekilmenin de mümkün olmadığını ifade etti. Ok, “Bu koşullarda silahsızlanmayı tartışmak Kürtlerin iradesine saygısızlıktır.” sözlerine yer verdi. Ak Parti’nin kendine göre bir algı yaratma çabası içinde olduğunu ifade eden Ok, “Ortada büyük bir manipülasyon ve yönlendirme var. Algı yaratma çabası var. Bu, AKP’nin stratejisidir. AKP, Kürt sorununun çözümüne ve Türkiye’nin demokratikleşmesi konusunda ne hareketimizin ve halkımızın ne de Türkiye halkının tanık olduğu, gördüğü ve tatmin olabildiği hiçbir adım atmamıştır. Önder Apo hala kendi avukatları ile görüştürülmüyor. Uzun zamandır heyet ile de görüştürülmüyor. Bu, AKP’nin tamamen keyfiyetçi, üstenci ve Kürt halkının varlığını kabul etmeyen tutumundan kaynaklanıyor. Kürt halkının varlığını ve temel haklarını anayasal ve yasal güvenceye almadan Kürt sorununun çözülmesi zaten mümkün değildir.” dedi.

“SİLAH İRADESİ ELİNDE OLAN BİZLER ADINA KONUŞMALARI DOĞRU DEĞİL”

Geçen hafta HDP heyetinden gelen, ‘Sayın Öcalan silahsızlanma konusunda çağrı yapabilir’ sözlerini doğru ve yerinde bulmadıklarını belirten Ok, “Hiç kimsenin silah iradesi elinde olan bizler adına konuşması doğru değildir. Bizim böyle bir şeyden haberimiz yok. Gündemimizde de böyle bir şey yok. Önderlik silahların bırakılması için çağrı yapacak, PKK bunu yapacak şunu yapacak gibi bir durum bilgimiz dahilinde değildir. Daha titiz ve daha duyarlı konuşmaları ve dikkat etmeleri lazım. Biz sömürgeciliğe, zorbalığa karşı nasıl silahlandığımızı ve bunun ne büyük zorluklarla gerçekleştiğini çok iyi bilen bir hareketiz. Çıkış gerekçemiz ortada dururken böyle bir silahsızlanma mümkün olamaz ve gerçeğimize aykırıdır. Hareketimizin gündeminde silahsızlandırma ve silahlı güçlerimizin bir yerlere çekilmesi gibi bir şey kesinlikle yoktur. Kürt halkının varlığının tehlikede olduğu, Ortadoğu’da altüst oluşların yaşandığı bir süreçte silahlı gücünü tartışma konusu yapılamayacaktır” ifadelerini kullandı. Ak Parti’nin seçim öncesi sanki bunları yaptırabilirmiş gibi bir hava oluşturduğunu dile getiren Ok, böylece seçim ortamının etkilenmeye çalışıldığını kaydetti.

“ORDU VE POLİS KÜRDİSTAN’DAN ÇEKİLSİN”

Türk Ordusu ve polisinin Kürdistan’dan çekilmesi gerektiğini savunan Ok şöyle devam etti: “Eğer Kürdistan’da çekilmesi gereken bir güç varsa o da işgalci güç konumunda olan ordu ve polistir. Türkiye demokratikleşip Kürt sorunu çözülmediği müddetçe de ordu ve polisin konumu böyle olacaktır. Bizim silahsızlanmamız olacaksa Türk devleti ve ordusu Kürdistan’da yaptığı operasyonları, saldırıları ve tutuklamaları durdurmalıdır. Karakol, baraj ve güvenlik bahaneli yol yapımları durdurulmalı. Nerdeyse Kürt nüfusunun yarısı kadar Kürdistan’da sayısı olan polis ve asker gücü geri çekilmeli. Tartışılacaksa bunlar tartışılmalı.”

“BİZ DE GÖZALTI VE TUTUKLAMA YAPABİLİR, KENDİ HUKUKUMUZU UYGULAYABİLİRİZ”

Kürt siyasetçilerinin tutuklanmasının devam etmesi durumunda karşı tutuklama ve gözaltı yapacaklarını savunan Ok şöyle devam etti: “Siyasetçileri, gençleri, kadın aktivistleri, hatta üniversitelerde öğretim görevlilerini gözaltına alıyorlar, tutukluyorlar.AKP’nin tutuklamalar yaptığı bir yerde hareketimizin de tutuklama yapması ve bu tutuklamalara karşı misilleme hakkını kullanması meşrudur ve hiç kimse tarafından da tartışılamaz. Devlet tutuklarsa iyi ama Kürt halkının özgürlük ve demokrasi iradesi olan özgürlük hareketi ve gerilla tutuklarsa bu meşru değildir demek, olaylara böyle bakmak devletin ve sömürgeciliğin gözüyle bakmaktır. Herkes şunu bilmelidir ki hareketimiz de halkımıza karşı suç işleyen kişi ve kesimleri gözaltına alma ve tutuklama hakkına sahiptir. Bunlar kimler olur? Nasıl ki Kürt legal siyasetçileri AKP nezdinde suç işliyor ve tutuklama gerekçesi var deniliyorsa; AKP’lilerden de suç işleyenler vardır. Resmi görevliler vardır. Suçlu başka insanlar ve çevreler vardır. Biz de bu noktada kendi hukukumuzu uygulamak durumunda kalırız.”

 

]]>
http://www.memurrehberi.com/kck-turk-ordusu-ve-polisi-kurdistandan-cekilsin/feed/ 0
Yurt Dışı Telefonlara Değişim Hakkı http://www.memurrehberi.com/yurt-disi-telefonlara-degisim-hakki/ http://www.memurrehberi.com/yurt-disi-telefonlara-degisim-hakki/#comments Mon, 24 Nov 2014 08:37:10 +0000 http://www.memurrehberi.com/?p=2580

Yurt dışından alınan telefonların arızalanması halinde sıkıntı yaşayan vatandaşlara müjdeli haber. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), cihazın arızalanması sebebiyle değişim işlemlerinin E-devlet kapısı (www.turkiye.gov.tr) üzerinden kayıt sahiplerine kayıt imkanı tanındığını açıkladı.

YURT DIŞINDAN GETİRİLEN TELEFONLAR DEĞİŞTİRİLEBİLECEK

BTK’dan yapılan açıklamada, bireysel yolla yurtdışından getirilen cihazların arıza nedeniyle değişimlerinde e-devlet üzerinden kayıt imkanı getirildiğinin altı çizildi. açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bilindiği üzere ithalat yoluyla yurt dışından getirilen cihazlarda arıza nedeniyle cihazın değişmesi durumunda, IMEI kayıtları ithalatçı firmalar tarafından yapılabilmekte iken bireysel yolla yurt dışından getirilen telefonlarda ise aynı durumla karşılaşılan vatandaşlar çeşitli sorunlar yaşamaktaydı. Söz konusu durumun düzeltilmesi amacıyla, yurt dışından getirilen cihazın arızalanması durumunda vatandaşlarımızın kolay bir şekilde IMEI kaydını yapabilmesi için öncelikle 12 Temmuz 2014 tarihli ve 29058 sayılı Resmi Gazetede ‘Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik’ ve ‘ Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Tebliğ’ yayınlanmıştır.”

DEĞİŞİM İÇİN FİRMA KAŞESİ BULUNMASI GEREKİR

BTK açıklamasında mevcut tebliğe bazıeklemelerin yapıldığı belirtildi. Tebliğe eklenen düzenlemeler şöyle: “Yolcu beraberinde yurtdışından getirilen cihazın arızalanması nedeniyle cihazın ya da ana kartının değiştirilmesi durumunda ilk kayıt başvuru sahibinin Kuruma başvurusu ile IMEI değişim işlemi yapılabilir. Değişim işlemine ilişkin başvuruda değişimi yapan firmadan alınan değişim belgesi sunulur. Değişim talebinin değerlendirilebilmesi için; değişim belgesinin antetli kağıt olması veya firma kaşesini içermesi gerekiyor. Değişimi yapan firmanın adı ve ünvanı ile adresi veya telefonu da bulunmalı. Değişim işleminin arıza nedeniyle yapıldığına dair bilginin bulunması, değişimi yapılan eski ve yeni IMEI numaralarını içermesi de gerekiyor. Değişim amaçlı cihaza ait IMEI numarası; teknik kontrollerden geçmesi halinde değişimi yapılacak cihazın IMEI numarası beyaz listeden çıkarıldıktan sonra beyaz listeye alınır. Her iki IMEI numarasının da aynı marka cihaza ait olması koşulu aranır.”

Yasal mevzuata ek olarak kolay ve hızlı bir şekilde elektronik ortamda başvuruların alınması amacıyla çalışmalara başlanıldığına dikkat çeken BTK, cihazın arızalanması sebebiyle değişim işlemlerinin belirtilen hükümlere uygun biçimde E-devlet kapısı (www.turkiye.gov.tr) üzerinden kayıt sahipleri tarafından yapılması imkanı getirildiğini açıkladı.

 

]]>
http://www.memurrehberi.com/yurt-disi-telefonlara-degisim-hakki/feed/ 0
Prensip anlaşmasına varıldı, PKK Silah Bırakabilir http://www.memurrehberi.com/prensip-anlasmasina-varildi-pkk-silah-birakabilir/ http://www.memurrehberi.com/prensip-anlasmasina-varildi-pkk-silah-birakabilir/#comments Mon, 24 Nov 2014 08:28:01 +0000 http://www.memurrehberi.com/?p=2577 Devletle, Abdullah Öcalan arasında süren görüşmelerde örgütün silah bırakmasını sağlayacak düzenlemelere yönelik prensipte anlaşma sağlandığı iddia edildi. TBMM İçişleri Komisyonu’nda kabul edilen ve önümüzdeki salı Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek olan çözüm sürecine ilişkin yasa tasarısı sonrası PKK’nın silah bırakmasına yönelik plan üzerinde müzakere yapılacak. Bu kapsamda ‘Müzakere’ ve ‘İzleme’ adı altında iki heyet oluşacak. Çerçevesi İmralı’da Abdullah Öcalan tarafından çizilen, PKK terör örgütü, HDP ve BDP’nin ısrarla istediği 7 talep üzerinde tartışma yürütülecek. Taleplerin üzerinde anlaşmaya varılması halinde PKK’nın silahsızlanmasına yönelik takvim işleyecek.

PRENSİP ANLAŞMASI SAĞLANDI

Milliyet gazetesinde yer alan habere göre, Öcalan’ın, “Meclis’e gelmesi tarihi bir gelişme” diyerek desteklediği, ‘çözüm paketi’nin Genel Kurul’dan geçip yasalaşması halinde örgütün tümden silahsızlanmasını sağlayacak görüşmelere geçilmesi planlanıyor. PKK ve HDP kaynaklarının verdiği bilgiye göre, devlet heyeti ile Öcalan arasında son iki aydır süren görüşmelerde örgütün silah bırakmasını sağlayacak düzenlemelere yönelik prensipte anlaşma sağlandı. Görüşmelerde atılacak adımlar konusunda gerek Öcalan gerekse KCK’nın, beklenen ‘pratik adımların’ atılması halinde aynı oranda karşılık vereceği aktarıldı.

SİLAHSIZLANMA BAŞLAYABİLİR

Çözüm Yasa Tasarısı’nın Meclis’ten geçmesi halinde örgütün silahsızlanmasına yönelik İmralı, Kandil ve HDP arasında kapsamlı görüşmelere geçilmesi planlanıyor. Öcalan’ın istediği ‘Müzakere’ ve ‘İzleme’ heyetlerinin oluşması halinde önümüzdeki aydan itibaren silah bırakmaya kadar gidecek plan üzerinde görüşmelere başlanacak.

HDP ise müzakere ve izleme heyetlerinin yasanın geçmesi ile oluşması halinde kapsamlı müzakere toplantıları ile bazı sonuçlara varılması ve bunların Meclis’te yasalaşmasını talep edecek. HDP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Muş Milletvekili Demir Çelik, Kandil dahil örgütün silahlı gruplarının geri dönüşlerine yönelik haberlerin gerçek olmadığını belirtti.

“İMZASI ALINMIŞ DEĞİL”

“Belirtilen şeyler son aşamayla ilgilidir. Yol haritası ve takvimlendirme mekanizmalar kurulursa konuşulur” diyen Çelik, şöyle konuştu: “Bu anlaşılmış, imzası alınmış bir şey değil” şeklinde konuştu.

“KÜRT STATÜSÜ TANINMALIDIR”

Demir Çelik, örgütün silah bırakmasını sağlayacak 7 talebi şöyle açıkladı: “Öncelikle Kürt statüsünün tanınması, Terörle Mücadele Kanunu’nun kaldırılması, Seçim ve Siyasi Partiler Yasası ve yüzde on barajının kaldırılması, hazineden siyasi partilere yardım alımasının sağlanması, yerel yönetimlerin idari ve mali özerkliğe kavuşturulması ve bütün bu sürecin yasal güvenceye kavuşturulması.”

(Kaynak: Milliyet)

]]>
http://www.memurrehberi.com/prensip-anlasmasina-varildi-pkk-silah-birakabilir/feed/ 0
E-Bordro http://www.memurrehberi.com/e-bordro/ http://www.memurrehberi.com/e-bordro/#comments Sat, 11 Oct 2014 18:01:20 +0000 http://www.memurrehberi.com/?p=2525

]]>
http://www.memurrehberi.com/e-bordro/feed/ 0
Şirinevler Kız Öğrenci Yurdu http://www.memurrehberi.com/sirinevler-kiz-ogrenci-yurdu/ http://www.memurrehberi.com/sirinevler-kiz-ogrenci-yurdu/#comments Fri, 10 Oct 2014 21:47:09 +0000 http://www.memurrehberi.com/?p=2517 Şirinevler Kız Öğrenci Yurdu

  0 212 616 61 76 www.sirinevlerkizyurdu.com

Hürriyet Mah. Altın Sokak No:13

Kapasite: -
Yurt Yetkilisi:
GSM: 0 536 969 66 29
Faks: 0 212 615 36 57

Yurt Hakkında Genel Bilgi

Öğrencilerimizin önceliğini kendi önceliğimiz kabul ederek, takım anlayışı ,eğitimli ve deneyimli çalışanlarımızla beklentilerin ötesinde kusursuz hizmeti sağlamak . Güleryüzlü, saygılı, aile ortamı ve dost sıcaklığında, yabancı gibi değil, güvende ve evinde olduğunu hissettirerek, mükemmellik anlayışı içinde benimsediğimiz değerlerimizden ödün vermeden kaliteli hizmeti sunmaktır.
Yurdumuz hiçbir şekilde dernek, cemiyet ve cemaata bağlı değildir. Atatürk ilke ve inkilapları içinde, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı, özel bir yurttur.


Bina Özellikleri

 • Dinlenme Odası
 • T.V Odası
 • Çizim Odası
 • Valiz Odası
 • Bilgisayar Odası
 • Asansör
 • Deprem Raporu
 • Odalarda Balkon
 • Kafetarya
 • Teras
 • Bahçe
 • Kütüphane
 • Merkezi Isıtma
 • Jeneratör
 • Hoby Alanı
 • Revir
 • Etüd Salonu
 • Çamaşır Odası
 • Ütü Odası
 • Kombi Istma
 • Yangın Uyarı Sistemi
 • Yangın Merdiveni
 • Konferans Salonu
 • Kantin
 • Mutfak
 • Su Deposu
 • Otopark
 • Market
 • Sığınak

Oda Özellikleri

 • Mini Buzdolabı
 • Çalışma Masası
 • Oda Tipleri(Banyo+wc)
 • T.V + Uydu
 • Klima
 • Kişisel Dolap
 • Oda Telefonu
 • 24 Saat Sınırsız İnternet
 • Ortopedik Yatak
 • Kitaplık
 • Komidin
 • Özel Kasa

Hizmetler

 • Spor Salonu
 • Hamam
 • Havuz
 • Sauna
 • 12 Saat Yönetici
 • Sabah Kahvaltısı
 • Öğle Yemeği
 • Akşam Yemeği
 • Sinema Odası
 • Kuaför
 • Lig TV
 • Kamera-Kayıt
 • 24 Saat Yönetici
 • Temizlik
 • 24 Saat Sıcak Su
 • Yarı Zamanlı Sıcak Su
 • Güvenlik
 • Kartlı Giriş
 • Parmak İzi Okuma
 • Açık Büfe
 • Fitness Salonu
 • Extranet
 • Bilardo
 • Masa Tenisi
 • Veli Odası
 • Oda Servisi
 • Ücretsiz Servis
 • Satranç
 • Oyun Odası
 • Yüz Tanıma

ODALARIMIZIN ÖZELLİKLERİ,
Banyo ve tuvalet

 

Ortopedik bazalı yatak

 

yurdumuzda Nevresim takımı, yorgan ve yastık yurdumuz tarafından verilmektedir

 

Çalışma masası & kitaplık

 

sandalye

 

Elbise dolabı

 

Telefon

 

Buzdolabı

 

Merkezi Isıtma

 

24 Saat sıcak su

 

24 Saat kablolu ve kablosuz internet

 

uydu sistemli tv bağlantısı ve Lcd ekran tv

 
1-2-3-4 kişilik lüks odalar, jeneratör, yangın dolapları , yangın söndürme sistemi ,  özel su deposu ve hidrofor sistemi  , spring sistemi ( yangın söndürme sistemi ) , doğalgaz algılama uyarı sistemi ,

 • 7/24  kamera kayıt sistemleri

 

 • giriş çıkışlarda parmak izi sistemi

 

 • 7/24 güvenlik elemanı

 

 • SPOR & Fitness Salonu

 

 • Kantin & yemekhane

 

 • Kişiye özel koridorlarda ayakkabılık

 

 • Ortak kullanım alanlarında klima

 

 • tüm koridor ve ortak kullanım alanları hergün temizlenir

 

 • Düzenli aralıklar ile oda temizliği

 

 • Valiz odasında fazla eşya ve bavullarınızı muhafaza etme imkanı ,

 

 • Bilgisayar odası

 

 • Tv ve dinlenme salonu

 

 • Asansör

 

 • Kütüphane ve etüt  salonu

 

 • Düzenli aralıklar ile nevresim değişimi

 

 • acil durumlar için revir odası

 

 • Isı Cam sistemi

 

 • ek ücret karşılığı kahvaltı – öğle yemeği ve akşam yemeği hizmeti

 

 • çamaşırhanemizde  profesyonel bir ekip sizin yerinize ufak bir ücret karşılığı çamaşırlarınızı yıkayıp, kurutup odanıza bırakabilir. tek yapmanız gereken, temizlenmesini istediğiniz kıyafetlerin odanızdan alınması için bize haber vermek olacaktır.

 

 

]]>
http://www.memurrehberi.com/sirinevler-kiz-ogrenci-yurdu/feed/ 0